Gimnáziumi éveink záróakkordjához érkeztünk. Négy évvel ezelőtt, amikor először léptünk be az iskola kapuján, még nagyon távolinak tűnt ez a nap. Most azonban megborzongunk, végigfut rajtunk az idő, simogató ujjként érint meg bennünket az örökszép diákhagyomány: a BALLAGÁS.
Ez az ünnepi pillanat egyszeri érintésével válik különlegessé, titokzatossá, majd szépül kitörölhetetlen emlékké bennünk az évtizedek opálos optikáján át. Végigballagtunk ma az iskolán, a feldíszített tantermeken, folyosókon, a fiatalabb társak sorfala előtt. Láttuk tanáraink meghatott tekintetét, és valamit megértettünk. Megértettük, hogy ez most csak nekünk szól. Most mi ballagunk. Az ajkunkról felcsendülő dallamok pedig a búcsú nehéz pillanatait vetítették előre: a valódi elválást az osztálytársaktól, tanárainktól és az iskolától.
Jó volna egy pillanatra megállítani a szárnyas időt. „ Gyönyörű percek, ne, ó ne fussatok…” Jó volna még kicsit diáknak maradni, nyugodtan vagy izgatottan a padokban ülni, s megkönnyebbüléssel hallani újra és újra a kicsengetést.
Most szabadság vár minket, de előttünk állnak az első igazi próbák: az első, igazi TÉT. Közös vágyunk a siker. S a próbákat kiállva bizakodhatunk, hogy összerakja majd álmainkat egy reménytől sugárzó reggel, s nem hordja szét esélyeinket a fölénk tornyosuló idő tolvaj sereggel. Talán lazítva és nem lázítva leszünk könnyedek, mint egy szárnycsapás az éjen. Talán igazi ábrázat és nem káprázat tekint felénk, s belénk a tükörből, túl minden téten. Talán egy láthatatlan röntgen-fényben a csigolyákban feszülő „még”-ben valami ragyog. Talán elárulják titokzatos ábráikkal a jövőt, az ég hangtalan kakukkjai, a csillagok.
Tisztelt Igazgatónő! Kedves Tanáraink!
Ahogy a gyökerek a földben sohasem várnak jutalmat, amiért az ágakat termővé teszik, úgy Önök sem vártak soha köszönetet, amiért tudással tápláltak minket.
S mára az elvetett mag erős tölggyé vált, amit nem tép ki könnyű érdekek hirtelen forgószele. A törzsből kihajtó ágak jó termést sejtetnek, s reméljük, hogy a beérő gyümölcs büszkeséggel tölti majd el Önöket.
Drága Szüleink!
Azt hiszem, most is mindannyian érezhetjük a bennünket körülvevő, óvó, féltő, dorgálva is bátorító pillantásaitokat, melyből sugárzik a szeretet. Ki is tudhatná nálatok jobban, hogy a szeretet nem maga a szó. A szó még nem szeretet. A szeretet tettekből szőtt ember-értelem, magyarázat a hallgatásban, a mindenség értelme felé kilőtt, de soha nem sebző nyílvessző. Olyan mindannyiunknak bátorságot adó, vállunkat láthatatlan kézként irányító erő, mely belső tartalékként szolgál számunkra, hogy ne legyünk kiszolgáltatottak és védtelenek a próbák kereszttüzében, hogy tudjunk emberséggel boldogulni, igazságtalanságokat és konfliktusokat legyőzni, hinni a jövőnkben.
Fennmaradni és újrakezdeni csak azok tudnak, akik meg tudják őrizni magukban a szülőktől kapott lelkierőt. Magam és társaim nevében ígérem, hogy mi örökre lelkünkbe zárjuk ezt az útravalót.
Kedves alsóbb éves Diáktársak!
Búcsúznunk kell, a mi időnk lejárt. Ám az itteni tanulás, a tudás, a hely szelleme – mindnyájunkat egy életre visszahív, visszahúz.
Kedves ballagó negyedikesek!
Nem is olyan rég egy szeptemberi fuvallat hozott minket a szélrózsa minden irányából, s összekötött bennünket egy csokornyi bársony-szirmú virággá. Most az élet szele kap szárnyra, s az eddig egyben tartott csokrot szirmokra szaggatva szétrepíti. Ám az összetartozás szép érzését, a közös munkálkodás örömét, ki nem tépheti.
Búcsúzóul vésődjön lelketekbe:
az együtt töltött perceket elfeledni.
Eszünkben van sok szép emlék,
melyet soha nem felednénk!”
Mi mindig búcsuzunk
|
|
|
|
Mondom néktek: mi mindíg búcsuzunk.
Az éjtől reggel, a nappaltól este,
A színektől, ha szürke por belepte,
A csöndtől, mikor hang zavarta fel,
A hangtól, mikor csendbe halkul el,
Minden szótól, amit kimond a szánk,
Minden mosolytól, mely sugárzott ránk,
Minden sebtől, mely fájt és égetett,
Minden képtől, mely belénk mélyedett,
Az álmainktól, mik nem teljesültek,
A lángjainktól, mik lassan kihűltek,
A tűnő tájtól, mit vonatról láttunk,
A kemény rögtől, min megállt a lábunk.
Mert nincs napkelte kettő, ugyanaz,
Mert minden csönd más, - minden könny, - vigasz,
Elfut a perc, az örök Idő várja,
Lelkünk, mint fehér kendő, leng utána,
Sokszor könnyünk se hull, szívünk se fáj.
Hidegen hagy az elhagyott táj, -
Hogy eltemettük: róla nem tudunk.
És mégis mondom néktek:
Valamitől mi mindíg búcsuzunk.
Hogy eltemettük: róla nem tudunk.
És mégis mondom néktek:
Valamitől mi mindíg búcsuzunk.
Remenyik Sándor
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése